Jak se vyrábí pivo

Na otázku výroby piva existuje mnoho odpovědí. Samotný proces výroby piva je pouze jeden, nicméně co se délky vaření, přísad a dalších podrobností týče, různé zdroje mluví jinak. A tyto drobnosti ve výrobě samozřejmě dávají různým značkám jejich charakteristickou chuť.

Už jenom skutečnost, že jde o nejoblíbenější nápoj Čechů, by nás měla vést alespoň k tomu, abychom znali alespoň základy jeho výroby a tradice s ním spojené. Jak už víme, pivo vzniklo v Mezopotámii. Nejednalo se však o pivo v pravém slova smyslu. Důvod je jasný, do tehdejšího piva se nepřidával chmel. Na našem území chmelnice vznikaly od 11. století, hlavně v okolí klášterů. Největšího rozmachu dosáhly za doby Karla IV.

Jak se tedy lahodný zlatavý mok připravuje? Na úvod je třeba si říct, že pivo je neúplně dokvašený alkoholický nápoj, který se vyrábí z několika hlavních surovin. Těmi jsou slad, chmel a voda. Mluvme tedy o vlastní přípravě. Čistý ječmen necháme 2-3 dny ve vodě (je nutné jej ale důkladně provzdušňovat) Následně necháme ječmen klíčit ve vrstvě, která je 10-15 cm silná (během klíčení je třeba několikrát převrátit), až klíček dosáhne zhruba 3/4 délky zrna. Pak se postupně suší a dosušuje při teplotě 80 °C. K výrobě tmavého piva je samozřejmě logicky třeba tmavého sladu, který se máčí delší dobu a klíček se nechává dorůst tak, aby dosáhl délky zrna.

Suší se také při vyšší teplotě, ta činí 105°C. Poté, co je dokončeno vysušení, odstraní se klíčky a kořínky a slad je následně rozemlen. Šrot musíme vysypat do nádoby s vodou (na 1 kg šrotu 7-10 1 vody) a zahřejeme ho k varu. Pak musíme vše držet při teplotě 65-70 °C. Tak se děje po dobu 3 hodin. Následně budeme filtrovat. Při tomto procesu dochází k enzymatickým pochodům. Při těchto pochodech se škrob štěpí na cukr. Bílkoviny se částečně převádějí do rozpustného stavu. Dochází ke vzniku sladiny, jež se pak po dobu dvou hodin vaří spolu se 3 % chmele. Takto získáme mladinu, kterou musíme zfiltrovat a zkvasit pomocí pivovarských kvasinek při teplotě 5 °C. Samotný proces kvašení probíhá po dobu 8-14 dní, teplota přitom nemá přesáhnout 8 °C. Následně už nás čeká pouze stáčení piva do sudu, v němž se ještě nechává dokvasit 3 ? 6 týdnů. No a posledním aktem je stáčení piv do lahví. Zbývá už jen jediné, a to je samotné pití piva. V tom jsou Češi opravdu velmi dobří, jelikož jejich průměr v pití tohoto nápoje je jedním z nejvyšších v Evropě.